Ombrellë e studios – duke i kushtuar vëmendje detajeve të personalizuara që i bëjnë faqet e internetit të qëndruara

Me faqet e internetit me temë të bazuar në shabllone kaq të disponueshme, shumë faqe interneti kanë filluar të duken njësoj. Pra, si qëndron një faqe në turmën e internetit? Ronen Hirsch, themeluesi i Studio Umbrella, realizon vetëm atë duke hedhur poshtë qasjen e prestarit të cookie-tve dhe duke krijuar me porosi faqet e internetit të bukura dhe unike – një nga një.

Kjo intervistë u botua fillimisht në 15 nëntor 2018.

Ju lutemi na tregoni pak rreth sfondit tuaj përpara se të themeloni Studio Umbrella.

Sfondi im është mirë; është pak e përzier! Kam studiuar Shkencë Kompjuterike në Izrael në universitet pasi kam përfunduar shërbimin tim të ushtrisë. Pas një semestri ose dy, unë dëshiroja të isha më kreativ, kështu që u transferova në HIT, Holon Institute of Technology, për të ndjekur modelin e produktit dhe industrialit. Pastaj vazhdova studimet në Hollandë në Akademinë e Dizajnit Eindhoven, ku mbarova gradën. Për shkak të sfondit tim në kompjuter dhe programim, unë kam qenë në gjendje të krijoj një portofol në internet të punës sime. Pastaj ndërtova një për të dashurën time dhe pastaj për një mik tjetër, dhe kuptova “Hej. Më pëlqen të krijoj faqe interneti! ” dhe kjo është se si hyra në të. Unë e mësova veten duke programuar duke përdorur Google, mësime në internet dhe video. Pothuajse menjëherë pas shkollës, fillova StudioRonen, të cilën përfundimisht e quaja Studio Umbrella.

Servicesfarë shërbimesh ofroni?

Shërbimi ynë kryesor është hartimi dhe ndërtimi i faqeve të internetit, nga fillimi deri në fund. Ne nuk krijojmë vetëm një uebfaqe tjetër të bazuar në tema, por përkundrazi, dizajn dhe porosi me kod, për projektet tona, duke i bërë ato unike dhe duke i dhënë klientit tonë një mënyrë më interesante për të paraqitur veten e tyre, shërbimet e tyre dhe produktet e tyre. Ne kemi bërë faqet e internetit të korporatave, faqet e internetit të tipit të portofolit dhe natyrisht WordPress.

ombrellë në studio

Ne kemi bërë gjithashtu shumë dyqane të tregtisë elektronike në Shopify dhe PrestaShop, me një fokus serioz në aspektet e tij UI / UX. Një shërbim tjetër që ne ofrojmë është aplikime online me porosi, të tilla si një gjenerator plumbi të bërë për një kompani të sigurimeve. ’Shtë një vlerësues i kuotave i cili kalon në procesin e bërjes së disa pyetjeve dhe gjenerimit të një vlerësimi të çmimeve bazuar në përgjigjet. Aplikacioni lidhet me CRM të kompanisë së sigurimeve, në mënyrë që ata të mund të ndjekin ato udhëzime dhe të kontaktojnë klientët e mundshëm.

Kur punoni me mjete si WordPress ose Shopify të cilat drejtohen nga shablloni / tema, a akoma integroni dizajnin personal në këto produkte?

Po! Shumë herë ne fillojmë me një temë që ka një funksionalitet specifik të backend-it për të cilin një klient ka nevojë, por rregulloje dizajnin aq shumë sa nuk duket sikur filloi si temë. Në këtë mënyrë ne mirëmbajmë kodin që i jep një faqeje që funksionaliteti shtesë dhe klientët tanë kanë përfitimin e një dizajni që është unik. Por është menduar me kujdes dhe i përshtatur për nevojat e tyre. Ne nuk zgjedhim vetëm një temë dhe themi “OK, këtu është tema. Ne do të ndryshojmë ngjyrat, ne do të ndryshojmë fontin, dhe këtu ju shkoni. ” Ky nuk është një sit që është interesant apo me vlerë investimin e klientit tonë.

shopify - ombrellë në studio

Kur punoni në WordPress, ka raste që do të përdorim shtojcat ekzistuese. Nuk ka asnjë pikë për të ndërtuar një formë kontakti nëse ekziston tashmë një shtojcë që funksionon mirë. Sidoqoftë, nëse një klient kërkon një formë kontakti me funksionalitet të veçantë, ne me porosi do të ndërtojmë një aplikim të formularit të kontaktit i përshtatur për nevojat e tyre.

A jeni i specializuar në krijimin e projekteve për një industri të caktuar?

Jo ne te vertete. Kur fillova për herë të parë në Izrael, kam punuar shumë në faqet me bazë portofoli për stilistë, arkitektë dhe artistë. Por që nga mbërritja në Los Angeles, unë kam krijuar dhe ndërtuar projekte për të gjitha llojet e industrive, duke përfshirë markat e modës, kompanitë e sigurimeve dhe një shitës të madh të ushqimit të shëndetshëm & snacks.

goraw - ombrellë në studio

Kohët e fundit kam bashkëpunuar me një stilist, prejardhja e të cilit është në industrinë e bukurisë, kështu që, mezi po pres të hidhem në atë botë. Projekti ynë aktual është një faqe në internet për një markë false të qerpikëve. Unë gjithashtu jam duke punuar në faqet e një ndërmarrje bizhuteri dhe prodhuesi të vitaminave për fëmijë. Të tre këto projekte janë sitet e tregtisë elektronike, por nga industri të ndryshme.

Farë është një mini site?

Një mini-faqe është zakonisht një faqe me një faqe me të gjitha tiparet e një faqe interneti të rregullt. Zakonisht ekziston një menu në krye e cila kur klikohet, do të hidhet në një seksion specifik të asaj faqe.

Zakonisht, unë rekomandoj faqet e internetit më të mëdha sepse “Përmbajtja është Mbreti”, dhe përmbajtja është mënyra për tu gjetur në internet. Por ndonjëherë, një klient mund të dëshirojë vetëm këtë përmbledhje të shkurtër për t’u siguruar që vizitorët e tyre mund të përqendrohen menjëherë në përmbajtjen e tyre.

Mini faqet janë gjithashtu një zgjidhje e mirë kur një kompani po marketing një produkt ose shërbim të veçantë. Kur reklamojnë në internet, në Google dhe kështu me radhë, ata mund të dëshirojnë një vend specifik për të ridrejtuar klientët. Në thelb, është një faqe ulje, por më e avancuar se sa një faqe ulje e thjeshtë me një formë kontakti.

Më parë, përmendët një gjenerator plumbi që keni ndërtuar. Cilat projekte të tjera me porosi, përveç faqeve të internetit, keni krijuar?

Projektet me porosi janë shumë argëtuese për tu krijuar! Një aplikim tjetër ishte për një kompani garancie makine e cila ishte e ngjashme me gjeneratorin e plumbit në atë që ai gjithashtu përdorte informacionin e futur dhe krijoi këtë lidhje me CRM të klientit.

Për një arkitekt, kemi krijuar këtë sistem unik të navigimit që dukej si një iPad i vjetër ose rrotë iPod, i cili ishte me të vërtetë një ndryshim nga projektet e zakonshme të faqes në internet që bëjmë.

Kam krijuar një lojë në Facebook “The Choice’s People” për Armoza Formats, një kompani izraelite që shet formate TV. Ishte një lojë argëtuese e vogëlsirave, e cila mendoj se është jashtë linje, për fat të keq, por është akoma në portofolin tim.

Për një sit që shiste biçikleta, krijova një ndërtues të produkteve & personalizues ”ku klientët mund të zgjidhnin ngjyrën e kornizës, llojin e gomës, etj.

Gjatë 5 viteve të para në industri, unë kam qenë një zhvillues serioz i Flash. Përveç krijimit të uebfaqeve argëtuese, të animuara, krijova animacione dinamike POS për YCD Multimedia, një kompani që zhvillon sisteme digjitale të riprodhimit dhe menaxhimit të sinjaleve. Për shembull, duke përdorur sistemin e tyre, një menaxher kafeneje do të zgjidhte një imazh, të fuste një titull, një çmim, etj. Dhe një animacion do të shfaqej në ekranet e pozicionuar para arkëtarëve për të parë klientët. Ne i krijuam këto ekrane për shumë marka të njohura. Një tjetër ishte një tabelë rezultate plotësisht e animuar për stadiumin e ri të futbollit në Netanya, Izrael. Sistemi gjithashtu është në gjendje të kontrollojë përmbajtjen që fansat shohin në ekranin e madh. Këto projekte nuk ishin bazuar në internet, por prapëseprapë kërkoheshin kodimi Flash, JavaScript dhe HTML dhe ishin shumë kënaqësi për të krijuar.

Tani që Flash nuk po funksionon ose mbështetet më, a keni rikrijuar projektet tuaja më të vjetra Flash në një platformë tjetër ose thjesht i keni dalë në pension?

Kishte vetëm një, ndoshta dy faqe Flash të cilat ne i rikrijuam duke përdorur JavaScript dhe HTML për të ruajtur pamjen origjinale dhe funksionalitetin. Përndryshe, ne nuk i rikrijuam projektet ekzistuese të Flash, thjesht i lëvizëm dhe i ridizajnuam ato si diçka të re për t’iu përshtatur kohës dhe tendencave aktuale.

Unë u trishtova kur Flash u shpall “i vdekur” sepse faqet Flash që bëra ishin aq shumë argëtuese dhe aq aventureske me shumë shtresa dhe animacione të ndryshme. Kishte shumë liri me Flash gjë që unë mendoj se ishte në fakt rënia e saj. Kur pashë se si faqet e internetit të krijuara gabimisht në Flash po kullonin bateritë e pajisjeve dhe krijonin çështje të tjera problematike të përdorshmërisë, kuptova kundërshtimin e Steve Jobs me platformën.

Tranzicioni ishte pak i ashpër, por tendencat e faqes në internet po largoheshin nga këto animacione të ndërlikuara gjithsesi. Njerëzit nuk kishin kohë ose durim për intros të animuara të faqes së parë. Ata donin uebfaqe të thjeshta, minimale “Më trego përmbajtjen”. Pra, në fund të ditës, në të vërtetë ishte një gjë e mirë. Gjithmonë më pëlqyen detajet e vogla të Flash-it si xhirimet e animuara, kështu që kur lëvizja e projekteve në platforma të reja, mësova se si të krijoja shumë nga ato animacione duke përdorur CSS, JavaScript dhe jQuery. Në një farë mënyre, Flash ka qëndruar me mua përmes atyre detajeve të vegjël të veçantë që e bëjnë një faqe të veçantë të internetit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me